Safkar Safran Turizm"in kurucuları olan YILMAZLAR ailesinin taşımacılık sektörüne girişleri, Türkiye"nin şehirlerarası taşımacılıkta gelişmekte olduğu 1945"li yıllara dayanmaktadır. O zamanlarda şehirlerarası taşımacılığın öncü yerleşim yerlerinden biri olan Karabük"te, ilk olarak karşılıklı Karabük - İstanbul seferiyle işe koyulan aile, farklı firmalarla nesilden nesile aktarılan iş kültürü ve deneyimle uzun yıllar sektöre hizmet vermişlerdir.

Şehirlerarası taşımacılık sektörünün Türkiye"de parladığı dönem olan 80"li yıllarda Karabük - Safranbolu"nun en büyük yerel firmasıyla hizmet veren aile, 2004 yılında, yeni bir girişimle, yöreye has nadide bir çiçek olan Safran Çiçeği"nden aldığı ismiyle yenilikçi, kurumsal ve modern yüzüyle Safkar Safran Turizm"i kurmuşlardır.

Safkar Safran Turizm, Karabük, Safranbolu"dan İstanbul, Ankara, İzmit, Adapazarı karşılıklı seferleri ve İstanbul"dan, Eflani, Azdavay ve Araç karşılıklı seferleriyle hizmetinizdedir.

KÜLTÜREL MİRASIMIZ SAFRANBOLU
Safranbolu, eşine rastlanmayan Safranbolu evleriyle, kültürüyle ve doğasıyla Türkiye"nin Karabük ilinde bulunan gezi ve turizm cennetidir. Safranbolu"nun ünlü evleri 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, ekonomisini, teknolojisini ve yaşama biçimini yansıtan mimarlık bilgisi ile yapılmıştır. Safranbolu"da bulunan yaklaşık 2.000 geleneksel yapıdan 1.008 adeti tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmıştır.

UNESCO"nun 17 Aralık 1994"de Dünya Miras Listesi"ne aldığı Safranbolu, Türkiye"de bulunan yaklaşık 50.000 korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının 1.125"ini barındırır. Bu nedenle Safranbolu, müze kent durumundadır. Ayrıca, Safranbolu"da her yıl Ağustos ayının ikinci haftasında Uluyayla Şenlikleri, Eylül ayında da Altın Safran Belgesel Film Festivali düzenlenmektedir.